Czym jest Bitcoin a czym Hawala?

Bitcoin to „cyfrowe żetony”, czyli system płatności – umożliwiający przesłanie pieniędzy w niemal dowolne miejsce na świecie.
Bitcoiny można porównać do hawali
Biała hawala, stanowiąca większość transakcji, to transfery pieniędzy dokonywanych „w dobrej wierze” przez imigrantów. […]
Niewątpliwymi zaletami hawali są:
szybkość wykonania transakcji (do 48 godzin w dowolnym miejscu świata),
brak formalności (nie ma kont, dowodów wpłaty, zapisywania nazwisk), bezpieczeństwo (hawala to system oparty na zaufaniu),
niska cena w porównaniu z cenami instytucji finansowych (w tym ominięcie konieczności płacenia podatku),
dotarcie do najbardziej odległych miejsc świata.

Za przykład obrazujący działanie hawali może posłużyć historia Farooq Hussaini. Przebywający w Stanach Zjednoczonych Hussaini, w 1986 roku dowiedział się o poważnej chorobie swojej, mieszkającej w Indiach, matki. Na walkę z chorobą potrzebna była natychmiastowa pomoc w postaci 1000 dolarów gotówki. „Tradycyjny” bank zaoferował transfer gotówki w ciągu 15 dni. Dodatkowym utrudnieniem była odległość placówki banku od wioski, w której mieszkała matka Hussainiego. W takiej sytuacji, jedynym wyjściem wydawało się znalezienie osoby wybierającej się w krótkim czasie do Indii. Przyjaciele poradzili skorzystanie z usług osoby zajmującej się „hawalą” w Chicago. Transakcja odbyła się w sposób błyskawiczny – Hawaladar z Chicago wysłał swojemu odpowiednikowi w Indiach – za pośrednictwem faksu – polecenie przekazania matce Hussainiego 1000 dolarów. Opłata za wykonanie usługi kosztowała nadawcę (Hussainiego) 25 dolarów. Taką samą kwotę uiściła osoba odbierająca gotówkę w Indiach.”

Tłumaczenie na podstawie:
www.post-gazette.com/columnists/20031011roddy102col2p2.asp

Informacje o hawali opracowała: Alicja Kopciuch – absolwentka stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz stypendystka Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie

Jedna myśl nt. „Czym jest Bitcoin a czym Hawala?

1. Pingback: Bitcoin – wywiad dla CNBC TVN – Satoshi.pl | satoshi.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.